Dieta i zdrowe odżywianie – dlaczego jest ważna dla dzieci

Olsztyn dla dzieci – zdrowy tryb życia Zdrowa dieta to podstawa dobrego rozwoju Twojego dziecka. Niestety wielu rodziców ma problem z tym że jego dziecko nie chce jeść albo ma ochotę tylko na słodycze i czipsy. Brak pełnowartościowych posiłków to problem wielu rodzin. Bardzo często szybkość naszego życia przekłada się na to co jemy. Pizza, kebab, McDonald to szybsze rozwiązanie niż przygotowanie zdrowego pełnowartościowego obiadu. Dzieci szybko łapią nawyki i potem się krzywią gdy mają zjeść coś innego niż hamburgera. Dlatego zdrowe podejście rodziców jest w tym wszystkim najważniejsze. Jak powinna wyglądać zdrowa dieta oraz jak walczyć z otyłością wśród dzieci? Na te pytania postaram się dzisiaj odpowiedzieć. Zobacz co Olsztyn dla dzieci ma do zaoferowania.

Dieta to podstawa

Zdrowa i zbilansowana dieta to coś czego powinniśmy przestrzegać na każdym etapie swoje życia. Jednak dziecko nie rozumiem czym jest zapotrzebowanie organizmu. Dlatego Twoim obowiązkiem jako rodzica jest wytłumaczenie mu tego oraz dostarczenia odpowiednich składników. Niestety wielu rodziców już od najmłodszych lat popełnia błąd dostarczając dziecku słodycze które i inne przetworzone produkty które negatywnie wpływają na odbiór produktów wartościowych. Dlatego już od najmłodszych lat powinieneś zadbać o dostarczeniu dziecko warzyw i produktów razowych. Dziecko powinno jeść od 4 do 5 posiłków dziennie. Najważniejszym posiłkiem powinno być śniadanie. Dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie drugiego śniadania. Dawane dziecku pieniędzy na posiłek w szkole także może przyczynić się do wyrobienia złych nawyków. Dziecko zamiast wartościowego posiłku zakupi słodką bułkę i napój gazowany.

Złe nawyki

Otyłość wśród dziec to coraz większy problem. Najgorsze jest jednak przekonanie że dziecko z otyłości wyrośnie. Niestety otyłe dziecko to otyły dorosły. Dlatego bardzo ważne jest wsparcie rodziców. Niestety zamiast pomagać wpuszczają dzieci w kompleksy. Zaczyna się niewinnie a z czasem dziecko przestaje akceptować siebie. Może to prowadzić do poważniejszych problemów takich jak np. depresja. Dlatego jeżeli Twoje dziecko jest otyłe musisz przestać nazywać je kochanym pączusiem łub słodkim grubaskiem. Koniecznie jest także zmiana diety całej rodziny. Nie może być tak że tylko ono będzie dostawało na obiad warzywa. W ten sposób będzie się czuło że jest na marginesie rodziny.

Ruch i zajęcia dodatkowe

Jednak zła dieta to nie jedyna przyczyna otyłości wśród dzieci. Bardzo często przewrażliwieni rodzice proszą lekarza o zwolnienie dziecka z lekcji WF. Wychowanie fizyczne to wbrew pozorom bardzo dobre rozwiązanie dla dzieci które większość swojego czasu spędzają przed ekranem telewizora lub komputera. Brak ruchu i wysoko przetworzone posiłki to w zadzie gotowy przepis na nadwagę. Dziecko z nadwagą ma trudniej w szkole bowiem dzieci wysportowane bardzo często kpią z dzieci które są większe i wolniejsze. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z zajęć dodatkowych po szkole.

Podsumowanie

Jak widać zdrowe żywienie ma wpływ na wiele aspektów życia dziecka. Tym bardziej kiedy mówi o pokoleniu dzieci internetowych które o najmłodszych lat wpatrują się w ekrany tabletów i telefonu. Brak ruchu i kiepskie posiłki mogą być przyczyną wielu problemów w dorosłym życiu. Dlatego bardzo ważne jest aby dotrzeć do dziecka. Pamiętaj że najmłodsi bardzo często naśladują dorosłych. Dlatego ważne jest abyś Ty rodzicu pokazał że warzywa są smaczne i można je jeść do wszystkiego. Odstaw słodycze dzięki temu pomożesz sobie i swojemu dziecku. Pamiętaj że w skrajnych przypadkach warto uda się do lekarza. Pomoże on zdiagnozować problem i z nim walczyć.]]>